Jak zaprojektować szafę?

Planując remont czy wykończenie nowego mieszkania, warto przemyśleć każdy z jego elementów, by wnętrze prezentowało się estetycznie, a do tego rozwiązania, które zostaną w nim zastosowane, były funkcjonalne. Jednym z ważniejszych mebli w każdym domu czy mieszkaniu jest szafa. Wybierając ją, warto zadbać o to, by pomieściła jak najwięcej ubrań, ponieważ dzięki temu w garderobie czy sypialni zapanuje porządek. Dobrym rozwiązaniem jest wybór szafy zaprojektowanej na wymiar. O czym warto pamiętać, decydując się na taki mebel?

Maksymalne wykorzystanie przestrzeni i głębokość szafy

Jedną z ważniejszych porad wnętrzarskich, które są istotne podczas projektowania szafy, jest ta, która dotyczy maksymalnego wykorzystania przestrzeni w pomieszczeniu. Często zdarza się tak, że w garderobie czy sypialni znajdują się skosy albo pomieszczenia są wyjątkowo wysokie. W takich sytuacjach warto zdecydować się na taką szafę, która maksymalnie je wypełni. Dzięki temu można zyskać dużo dodatkowego miejsca i wykorzystać je na pawlacz, który z uwagi na to, że znajduje się wysoko, jest idealną przestrzenią do przechowywania walizek czy sezonowej odzieży.

Ważna jest również odpowiednia głębokość szafy wykonanej na wymiar. Należy pamiętać, że aby ubrania nie ulegały zgnieceniom, powinna ona wynosić co najmniej 55-60 centymetrów. Umiejscowienie drążka z kolei zależy od tego, jaki jest wzrost osób, które będą korzystać z szafy oraz jakie ubrania będą na nim wisiały. Jeśli będzie przeznaczony do koszul, to wystarczy 50 centymetrów, natomiast w przypadku płaszczy czy dłuższych sukienek drążek powinien być zawieszony na wysokości około 160 centymetrów.

Jak rozplanować półki i szuflady?

Decydując się na projekt mebli na wymiar, warto zastanowić się nad indywidualnymi potrzebami. Dotyczy to również projektu szafy, ponieważ rozmieszczenie czy liczba szuflad i półek powinny być uzależnione przede wszystkim od tego, co będzie w nich przechowywane. Warto jednak pamiętać, że szuflady sprawdzą się najlepiej w dolnej części szafy i zwykle przeznaczone są do przechowywania bielizny.

Właśnie dlatego liczba szuflad czy ich wielkość powinna pozwalać na jej komfortowe rozłożenie. Półki natomiast często wykorzystywane są do przechowywania pościeli czy ręczników. Jeśli natomiast mają się na nich znaleźć również ubrania, to warto zaprojektować szafę w taki sposób, by półki znalazły się na wysokości wzroku, dzięki czemu korzystanie z nich na co dzień będzie komfortowe.