Jak zaprojektować kuchnię w nowoczesnym stylu?

Projektując kuchnię w nowoczesnym stylu, warto mieć na uwadze cechy charakterystyczne dla tego typu aranżacji, w poczet których możemy zaliczyć prostotę, minimalizm, swobodne łączenie nowoczesnych materiałów i zaawansowanych technologii, a także dużą ilość otwartych przestrzeni (poprzez jak największe zredukowanie podziałów takich jak ściany, a w zamian zastosowanie rozróżnienia pomieszczeń za pomocą odmiennej kolorystyki oraz wykończeń). Jeśli natomiast chodzi o oświetlenie typowe dla nowoczesnych aranżacji, które stanowi w tym przypadku niezwykle ważny element, to mamy tu do wyboru światło w wielu odsłonach, dzięki któremu uda nam się wizualnie powiększyć dane pomieszczenie i pięknie wyeksponować kluczowe elementy takie jak sprzęt AGD, jak również oświetlenie w ciepłych tonacjach (oscylujących wokół czerwieni, brązu czy pomarańczy), które nadadzą kuchni bardziej przytulnego klimatu. 

Mile widziane w kwestii światła w nowoczesnych aranżacjach kuchennychintensywne kontrasty, ożywiające pomieszczenie, a także nadające mu większego dynamizmu. Jeśli chodzi o nowoczesną kuchnię, to ważna jest tu także funkcjonalność. Natomiast w kwestii wykończeń warto nadmienić o dominacji gładkich, surowych powierzchni z oszczędnymi wykończeniami w postaci cegły, tynku strukturalnego lub betonu ulokowanego jedynie gdzieniegdzie. Do nowoczesnych kuchni pasują także kamień (szczególnie jeśli chodzi o blaty) i drewno. 

Meble i kolorystyka nowoczesnej kuchni


Meble do projektu wnętrza w stylu nowoczesnym są na ogół utrzymane w jasnych barwach z ciemnymi dodatkami. Do wykonania tego typu kontrastów można zastosować np. jasne lub pomalowane na biało drewno oraz metalowe wykończenia w kolorze czerni, ciemnego brązu lub szarości, których kształty powinny odzwierciedlać ascetyczne formy. Minimalizm przejawia się tu nie tylko w formach i kolorystyce, ale także ilości sprzętów. Dobrym materiałem m.in. wykończeniowym, który świetnie wpisuje się w nowoczesną estetykę jest także szkło np. w postaci przeszklonych szafek lub drzwi. Jeśli chodzi o projektowanie kuchni, to ciekawą opcją jest też zamówienie do niej mebli na wymiar.