Co składa się na elementy dobrego projektu?

Na dobry projekt aranżacyjny składa się wiele elementów. Jednym z nich jest spisanie na początek wytycznych dotyczących projektu tak, aby ostateczny efekt był jak najlepszą realizacją naszych wizji i oczekiwań. Druga kwestia dotyczy natomiast wizji plastycznej projektanta wnętrz, dlatego w tym przypadku doskonałym wariantem jest stworzenie wizualizacji 3D (czyi trójwymiarowej), zanim zrealizujemy projekt w rzeczywistości. Będziemy mogli wtedy przyjrzeć się w ten sposób rezultatowi i nanieść ewentualne poprawki. Ważną rzeczą jest także wykonanie odpowiednio wcześniej kosztorysu tak, aby zmieścić się w planowanym budżecie i jednocześnie wybrać najkorzystniejsze rozwiązania, jeśli chodzi m.in. o materiały, wykończenia itp.

Projektowanie wnętrz krok po kroku — najważniejsze zasady

Dobry projekt aranżacyjny musi uwzględniać także reguły dotyczące najważniejszych aspektów związanych z projektowaniem wnętrz. Po pierwsze przed wykonaniem projektu należy dokonać niezbędnych pomiarów. Kolejnym etapem jest dobranie stylu aranżacyjnego, na jakim nam zależy. Dyktuje on bowiem m.in. wybór określonej grupy materiałów, wykończeń, dekoracji oraz rozwiązań kolorystycznych. Ważne zasady dotyczące aranżacji wnętrz mówią o tym, iż pomieszczenia powinny być zaprojektowane z rozwagą.

Co za dużo to niezdrowo. Przesyt w postaci dużej ilości mebli, ozdobnych wykończeń czy dekoracji jest niewskazany. Za to należy trzymać się jednego stylu aranżacyjnego (lub umiejętnej fuzji dwóch stylów, jeśli na takową się zdecydujemy) oraz zasady spójności i harmonii. Wszystkie elementy i aspekty powinny się bowiem starannie równoważyć. Tworząc projekt aranżacji wnętrz, należy także zadbać o takie detale jak m.in. odpowiednie wieszanie obrazów i zdjęć (na wysokości wzroku dorosłej osoby) czy zadbanie o jak najbardziej naturalnie prezentujące się rozwiązania np. świeże kwiaty zamiast sztucznych w ramach dekoracji.