Blog

Zapraszamy do czytania!

Jakie zalety ma projekt kuchni w literę L?

Kuchnia jest najważniejsza w całym domu. W niej przecież powstają wykwintne potrawy, smakowite przekąski dla całej rodziny. Gotowanie dań musi sprawiać przyjemność każdej gospodyni. Trudno jednak przyrządzać posiłki, kiedy z trudem się poruszamy, bo kuchnia jest wąska i niewygodna. Musimy mieć swobodny dostęp do sprzętu, naczyń, sztućców, narzędzi i wszystkich artykułów spożywczych. Urządzimy kuchnię tak, żeby była funkcjonalna. Musimy ją odpowiednio zaprojektować. Dzięki temu nasze pomieszczenie będzie nie tylko funkcjonalne, ale też niepowtarzalne i wyjątkowe. Stworzymy piękną aranżację kuchenną, dzięki nowoczesny rozwiązaniom. W małej, czy wąskiej i długiej kuchni, musimy wykorzystać każdy centymetr powierzchni.

Projektowanie kuchni

Musimy tak zaprojektować kuchnię, żebyśmy chcieli w niej przebywać. Gotowanie sprawiać będzie ogromną przyjemność. Chętnie też zaprosimy koleżankę na kawę i w spokoju będziemy mogły porozmawiać o damskich sprawach. Trudno niekiedy znaleźć w domu wolną przestrzeń. Kuchnia stanie się doskonałym miejscem. Projekt możemy wykonać sami, lub zwrócić się do fachowca, z pomysłami w aranżacji nowoczesnych wnętrz i z doświadczeniem w tworzeniu pomieszczeń w każdym stylu, np. glamour, klasycznym, industrialnym czy boho. W ElSi studio Agnieszka Sitarska powstają wizualizacje, projekty wykonawcze zawierające również wytyczne instalacyjne. Nasza kuchnia otrzyma nowy wizerunek, dzięki odpowiednio dobranych kolorach, meblach i wszelkich dodatkach, które wcale nie są bez znaczenia. Liczą się przecież dobre pomysły i estetyczne oraz stylowe rozwiązania.

Wybór mebli do wąskiej kuchni

Meble w wąskiej i długiej kuchni wymagają przemyślenia. Łatwiej jest oczywiście, mając projekt i zlecając wykonanie mebli na wymiar. Szafki, blaty, fronty i wyposażenie, będą takie, jakie wymarzymy, a nawet niebanalne. Meble na zamówienie sprawdzą się zdecydowanie lepiej niż gotowe meble katalogowe, ponieważ pozwalają w pełni wykorzystać całą dostępną przestrzeń i są całkowicie dopasowane do naszego pomieszczenia. Zabudowa wykonywana na wymiar, zawsze powstaje z najlepszej jakości materiałów, więc nawet, gdy jest droższa, to i tak ekonomiczna, wystarczy na wiele lat. Biorąc pod uwagę blaty kuchenne, fronty mebli, uchwyty, to przecież trwałość jest najważniejsza. Urządzając kuchnię, pomyślmy o oświetleniu, które rozjaśni przestrzeń. Może zostać wykonane w technologii LED, punktowe i ciągłe, w barwie zimnej lub ciepłej. Podszafkowe oświetlenie LED w ciepłej tonacji ożywi i zbuduje przytulną przestrzeń.

Zalety projektu kuchni w literę L

Jeśli nasza kuchnia jest długa i wąska, to sprawdzi się kształt w literę „L”. Nie ma w niej miejsca na ustawienie szafek w dwóch równoległych rzędach, ponieważ byśmy musieli poruszać się bokiem po kuchni. Oczywiście ograniczamy się, ale znów nie tak bardzo. W jednym ciągu mamy całą zabudowę kuchni. Natomiast krótki odcinek staje się miejscem pomocniczym. Możemy go wykorzystać na blat roboczy lub strefę gotowania. Kuchnia musi być wygodna, więc w pobliżu ustawmy kuchenkę gazową lub elektryczną. W zasięgu ręki powinniśmy mieć garnki, patelnię, durszlak, łyżki, deska do krojenia, i inne narzędzia. Przy kuchence powinien być zlewozmywak, żebyśmy mieli wygodny dostęp do wody oraz kosz na śmieci. Projektant z ElSi studio odpowiednio rozplanuje, zarówno dół kuchni, jak i górę, więc kuchnia stanie się przestronna.

Jak urządzić nietypowe wnętrze?

Nietypowe wnętrza rządzą się swoimi prawami, stawiając przed projektantem swoiste wymagania. Jednym z przykładów na to jest pokój z filarem. Warto go bowiem naprawdę pięknie i odpowiednio wyeksponować. Jeśli filar zajmuje centralne miejsce w pomieszczeniu, to dobrze jest go ozdobić np. drewnem lub podkreślić jego obecność ciekawym oświetleniem. To, jak go udekorujemy, powinno zależeć od stylu aranżacyjnego pomieszczenia. Drugą opcją, jaka stoi w tym momencie przed projektantem wnętrz, jest funkcjonalne wykorzystanie filaru np. jako oparcia wyspy w kuchni. Dotyczy to w szczególności nowoczesnych wnętrz. Jeśli zależy nam przede wszystkim na oryginalności, to możemy też pokusić się o stworzenie z dwóch filarów jakieś ciekawej, łączonej konstrukcji np. biblioteczki lub stojaka na pamiątki lub potraktować go jak słup na zdjęcia.

Rozwiązania dla skośnego sufitu i pomieszczenia z piecem kaflowym

Skośny sufit stanowi o kolejnym nietypowym wnętrzu. Tutaj dobrym wyborem, jeśli chodzi o styl aranżacyjny wnętrza będzie country lub styl industrialny. Metalowe lub drewniane belki sufitowe będą więc ,,gwiazdą stylizacji’’ (którą trzeba wyeksponować), a nie kłopotliwym mankamentem. Skośne sufity dają także duże pole do popisu, jeśli chodzi o funkcjonalne zagospodarowanie przestrzeni, które w tym przypadku może okazać się także niezwykle efektowne.

Stanowią one również okazję do zaszalenia z przykuwającym wzrok nadwymiarowymi żyrandolami lub z nietypowym oświetleniem podłogowym, które będzie doskonale współgrało z niestandardowym charakterem wnętrza. Piec kaflowy także może okazać się atutem, jeśli chodzi o nietypowe wnętrza. Wystarczy jedynie w odpowiedni sposób zagospodarować przestrzeń, najlepiej dostosowując ją do stylu klasycznego. Oznacza to np. podkreślenie aranżacji staromodnymi dodatkami w stylu retro np. płótnami, zdjęciami w sepii czy porcelanowymi figurkami.

Co składa się na elementy dobrego projektu?

Na dobry projekt aranżacyjny składa się wiele elementów. Jednym z nich jest spisanie na początek wytycznych dotyczących projektu tak, aby ostateczny efekt był jak najlepszą realizacją naszych wizji i oczekiwań. Druga kwestia dotyczy natomiast wizji plastycznej projektanta, dlatego w tym przypadku doskonałym wariantem jest stworzenie wizualizacji 3D (czyi trójwymiarowej), zanim zrealizujemy projekt w rzeczywistości. Będziemy mogli wtedy przyjrzeć się w ten sposób rezultatowi i nanieść ewentualne poprawki. Ważną rzeczą jest także wykonanie odpowiednio wcześniej kosztorysu tak, aby zmieścić się w planowanym budżecie i jednocześnie wybrać najkorzystniejsze rozwiązania, jeśli chodzi m.in. o materiały, wykończenia itp.

Projektowanie wnętrz krok po kroku — najważniejsze zasady

Dobry projekt aranżacyjny musi uwzględniać także reguły dotyczące najważniejszych aspektów związanych z projektowaniem wnętrz. Po pierwsze przed wykonaniem projektu należy dokonać niezbędnych pomiarów. Kolejnym etapem jest dobranie stylu aranżacyjnego, na jakim nam zależy. Dyktuje on bowiem m.in. wybór określonej grupy materiałów, wykończeń, dekoracji oraz rozwiązań kolorystycznych. Ważne zasady dotyczące aranżacji wnętrz mówią o tym, iż pomieszczenia powinny być zaprojektowane z rozwagą.

Co za dużo to niezdrowo. Przesyt w postaci dużej ilości mebli, ozdobnych wykończeń czy dekoracji jest niewskazany. Za to należy trzymać się jednego stylu aranżacyjnego (lub umiejętnej fuzji dwóch stylów, jeśli na takową się zdecydujemy) oraz zasady spójności i harmonii. Wszystkie elementy i aspekty powinny się bowiem starannie równoważyć. Tworząc projekt aranżacji wnętrz, należy także zadbać o takie detale jak m.in. odpowiednie wieszanie obrazów i zdjęć (na wysokości wzroku dorosłej osoby) czy zadbanie o jak najbardziej naturalnie prezentujące się rozwiązania np. świeże kwiaty zamiast sztucznych w ramach dekoracji.

Jak zaprojektować kuchnię w nowoczesnym stylu?

Projektując kuchnię w nowoczesnym stylu, warto mieć na uwadze cechy charakterystyczne dla tego typu aranżacji, w poczet których możemy zaliczyć prostotę, minimalizm, swobodne łączenie nowoczesnych materiałów i zaawansowanych technologii, a także dużą ilość otwartych przestrzeni (poprzez jak największe zredukowanie podziałów takich jak ściany, a w zamian zastosowanie rozróżnienia pomieszczeń za pomocą odmiennej kolorystyki oraz wykończeń). Jeśli natomiast chodzi o oświetlenie typowe dla nowoczesnych aranżacji, które stanowi w tym przypadku niezwykle ważny element, to mamy tu do wyboru światło w wielu odsłonach, dzięki któremu uda nam się wizualnie powiększyć dane pomieszczenie i pięknie wyeksponować kluczowe elementy takie jak sprzęt AGD, jak również oświetlenie w ciepłych tonacjach (oscylujących wokół czerwieni, brązu czy pomarańczy), które nadadzą kuchni bardziej przytulnego klimatu. 

Mile widziane w kwestii światła w nowoczesnych aranżacjach kuchennychintensywne kontrasty, ożywiające pomieszczenie, a także nadające mu większego dynamizmu. Jeśli chodzi o nowoczesną kuchnię, to ważna jest tu także funkcjonalność. Natomiast w kwestii wykończeń warto nadmienić o dominacji gładkich, surowych powierzchni z oszczędnymi wykończeniami w postaci cegły, tynku strukturalnego lub betonu ulokowanego jedynie gdzieniegdzie. Do nowoczesnych kuchni pasują także kamień (szczególnie jeśli chodzi o blaty) i drewno. 

Meble i kolorystyka nowoczesnej kuchni


Meble do projektu wnętrza w stylu nowoczesnym są na ogół utrzymane w jasnych barwach z ciemnymi dodatkami. Do wykonania tego typu kontrastów można zastosować np. jasne lub pomalowane na biało drewno oraz metalowe wykończenia w kolorze czerni, ciemnego brązu lub szarości, których kształty powinny odzwierciedlać ascetyczne formy. Minimalizm przejawia się tu nie tylko w formach i kolorystyce, ale także ilości sprzętów. Dobrym materiałem m.in. wykończeniowym, który świetnie wpisuje się w nowoczesną estetykę jest także szkło np. w postaci przeszklonych szafek lub drzwi. Jeśli chodzi o projektowanie kuchni, to ciekawą opcją jest też zamówienie do niej mebli na wymiar.

Witamy na blogu!

Został on stworzony żeby przybliżyć naszą działalność. Znajdziesz tu artykuły przedstawiające oferowane przez nas produkty oraz świadczone usługi. Zachęcamy do lektury!